Klasická DSLR zrkadlovka je fotografickou métou, na ktorú sa chcel v minulosti dostať každý nadšený fotograf. Aj keď sa ich výber zužuje a postupne ich nahrádzajú modernejšie CSC bezzrkadlovky, stále sú DSLR zrkadlovky plnohodnotným vstupom do sveta pokročilej fotografie. Sú odolné, majú veľkú výdrž a umožnia vám zrealizovať všetky vaše kreatívne nápady.
Ako vybrať zrkadlovku?
Zrkadlovky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií. Ako prvé je dôležité určiť, na aký typ fotenia budete fotoaparát využívať najviac a taktiež určiť úroveň znalostí.
Rozdelenie DSLR podľa kategórií
- DSLR zrkadlovka pre začiatočníka a nenáročného užívateľa
Základné zrkadlovky vďaka použitiu veľkého snímača (najčastejšie o veľkosti APS-c) kombinujú vysokú technickú kvalitu fotografie s rýchlym ostrením a vysokou spoľahlivosťou. Sú ideálne pre študentov fotografie alebo nových nadšencov fotografie. Základné zrkadlovky sa od tých pokročilých odlišujú použitím menšieho hľadáčika a zjednodušením niektorých funkcii. Fotografovať môžete v automatickom i plne manuálnom režime.
Canon EOS 2000D + 18-55mm IS II Value Up Kit
Zrkadlovka, objektív, brašna a aj pamäťoví karta za cenu len ľahko cez 350€? Value Up Kit so zrkadlovkou Canon EOS 2000D je skvelým vstupom do sveta pokročilej fotografie. Dokúpte k nemu aj dostupný portrétny objektív Canon EF 50MM f/1.8 STM a máte výborný kit, ktorá zvládne i náročnejšie fotenie.
- Pokročilá DSLR zrkadlovka pre nadšencov
Poloprofesionálna DSLR zrkadlovka sa oproti tým základným vyznačuje pokročilými systémami ostrenia, robustným telom s tesnením proti prachu a vode, a taktiež praktickými profesionálnymi funkciami. Poloprofesionálne zrkadlovky využívajú APS-C alebo full-frame snímač.
Model D7500 od Nikonu ide v smere rady poloprofesionálnych modelov rady 7000. Je zaujímavá tým, že používa jeden z najlepších APS-C snímačov na trhu. Ten sa vyznačuje nízkou hladinou šumu, obrovským dynamickým rozsahom a skvelými farbami. Ukrytá v horčíkovom tele s utesnením proti prachu a vode. Nechýbajú ani dva sloty na SD karty alebo veľký a jasný hľadáčik..
- Profesionálna DSLR zrkadlovka
Profesionálna DSLR používa najpokročilejší systém ostrenia, ktorý sa hodí aj pre náročné športové a wildlife fotografovanie. Vyznačuje sa tým najvyšším optickým výkonom, utesneným telom z horčíkových zliatin, dlhou výdržou a maximálnou spoľahlivosťou. Najčastejšie v nich nájdete full-frame snímač, výnimku tvorí perfektný Nikon D500, ktorý používa jeden z najlepších ASP-C snímačov na trhu a ostrenie, ktoré si poradí aj s tými najnáročnejšími podmienkami a s rýchlou akciou.
Podľa čoho ďalej vybrať DSLR zrkadlovku?
Pokiaľ máte jasno v tom, na čo budete prístroj používať a aké sú vaše úrovne znalostí, je potrebné zúžiť výber podľa nasledujúcich parametrov:
- Veľkosť snímača – čím väčší snímač fotoaparát používa, tým je vyššia kvalita fotografií. Naviac, môžete ľahšie pracovať s malou hĺbkou ostrosti a fotografovať napríklad portréty s rozmazaným pozadím (ľudovo povedané "bokeh"). Vo väčšine zrkadloviek typu APS-C alebo full-frame snímač. Majte na pamäti, že full-frame senzor znamená síce oveľa lepšiu kvalitu fotografií ale na druhú stranu si vyberie svoju daň v podobe väčších rozmerov a vyššej hmotnosti tela aj objektívu.
- Systém ostrenia – systém ostrenia je to, čo najviac odlišuje základné modely od tých profesionálnych. Pokročilé zrkadlovky naviac používajú tzv. "use-case". To znamená, že môžete nastaviť či fotíte nepredvídateľný pohyb detí, pelotón cyklistov alebo napríklad lietadlá pri leteckom dni. Fotoaparát tak prispôsobí svoje chovanie danej situácii. Oproti CSC bezzrkadlovkám bohužiaľ nemôžu DSLR zrkadlovky využiť tak dobre systém ostrenia na ľudské oko alebo na zvieratá. CSC naviac pridávajú k ostreniu i umelú inteligenciu a v ohľade ostrenia tak získavajú náskok nad tradičným DSLR.
- Natáčanie videí – natáčanie klipov, vloggov a tvorba pohyblivého obsahu sa stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Na trhu by ste nenašli fotoaparát, ktorý by nedokázal natočiť video. Pokiaľ je natáčanie videa vaším "denným chlebom", siahnete radšej po CSC bezzrkadlovke. Zrkadlovky si taktiež zamilujete aj s funkciami, ktoré sú spojené s natáčaním a sú prevzaté práve od CSC prístrojov. Oproti CSC prístrojom ale bohužiaľ musíme čakať trochu horšie automatické ostrenie so sledovaním objektov alebo tvárí.
- Rýchlosť fotoaparátu pre sériové snímanie a uzávierka – druhou najväčšou odlišnosťou medzi základnými a pokročilými modelmi je v ich rýchlosti. Predovšetkým ide o rýchlosť uzávierky, kde základné modely podporujú najrýchlejší čas uzávierky 1/4000s a tie pokročilé potom 1/8000s. Druhým faktorom je rýchlosť sekvenčného snímania. Profesionálne modely jednoducho vyfotia omnoho viac snímkov za sekundu ale narážajú na limity DSLR konštrukcii s mnoýstvom pohyblivých častí. Tu je opäť náskok pred CSC bezzrkadlovkami. Druhou největší odlišností mezi základními a pokročilými modely je jejich rychlost. V první řadě rychlost závěrky, kdy základní modely podporují nejrychlejší čas závěrky 1/4000s a ty pokročilé pak 1/8000s. Druhou věcí je rychlost sekvenčního snímání. Profesionální modely jednoduše vyfotí mnohem více snímků za vteřinu, ale narážejí už na limity DSLR konstrukce s velkým množstvím pohyblivých částí, kde opět získávají náskok CSC bezzrcadlovky.
Čo dokúpiť k zrkadlovke?
Objektívy pre DSLR zrkadlovky
Objektív je alfou a omegou fotografie. Je to to, čo robí skvelého fotografa. Ten základný, tzv. setový objektív, ktorá ste si pravdepodobne kúpili s fotoaparátom, nie je optický zlý avšak má slabú svetelnosť a limitovaný rozsah. Výborne sa hodí k tomu, aby ste si našli vaše obľúbené ohnisko a podľa toho vybrali, ktorý objektív vám chýba a posunuli by ste sa tak na vašej ceste fotografa.
Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM
Objektív Canon EF-S 10-18 MM nás baví. Za "pár korún" dostanete ultraširokouhlý objektív, ktorý sa hodí na fotenie krajiny, architektúry a reportáží. Veľmi obľúbený je aj pre fotografovanie realít. V kombinácii s DSLR Canon EOS 2000D si vyskladáte set na fotenie interiérov s cenou okolo 500€.
Pamäťová karta
Pre zrkadlovky s veľkým počtom megapixelov alebo pre natáčanie videí vyberte pamäťovú kartu s dostatočnou kapacitou. Karty vyberajte podľa použitého pamäťového slotu. Najčastejšie sa stretnete s SD Kartami, vo vyšších modeloch ale nájdete i XQD a CFexpress karty.
Brašna alebo batoh
Zrkadlovka je i cez svoju odolnosť veľmi rafinované zariadenie s kopou pohyblivých častá, ktoré medzi sebou musia dokonale spolupracovať. Kúpte si preto k nim pohodlnú brašnu alebo napríklad batoh. Výber správnej batožiny na prepravu je v prípade väčších zrkadloviek dôležitý a to aj preto, aby vám fotoaparát neležal doma a vy ste ho tak mohli nosiť všade so sebou.
Súprava na čistenie objektívu, filtre, statív, náhradná batéria, blesky…
Okrem fotoaparátu a brašne budete potrebovať aj skôr alebo neskôr aj lenspen na čistenie optiky. Ďalší výber príslušenstva sa bude odvíjať od toho, na čo sa chystáte fotiť. Napríklad pri fotení krajiny využijete filtre a kvalitný statív. V brašne sa nestratí ani náhradná batéria. Pokiaľ fotíte v zlých svetelných podmienkach, pomôže okrem svetelného objektívu i systémový blesk, ktorý naviac môžete vybaviť rádiovým odpaľovačom.